Braille Müzik İşaretleri Sistemi Kılavuzu

meb yayınlarının kabartma yazıda 2 cilt olarak basılan Braille müzik işaretleri kılavuzunun tamamıdır. bu kitap satır başına 40 karakter ve sayfa başına 30 satır olacak şekilde hazırlanmıştır.

Eser türü: 
Bestecisi: 
Dosya: 

Yorumlar

Dosyaları sayfa düzenlerini değiştirmeden, orijinal halleriyle koyarsanız daha uygun olacaktır. Örneğin Müzik Kılavuzu orijinalinde 2 cilt olduğu halde birleştirilerek tek cilt haline getirilmiş ve sayfa düzeni de değiştirildiği için üzerinde uğraşmadan basılabilmesi olanaksız. Zaten o kadar çok sayfanın 1 cilt olarak kullanılması da mümkün değil. Benimki sadece bir öneri; dikkate alıp almamak sizlerin bileceği bir iş elbette.

Bir de bizde baskılar brf uzantılı değil, dxb uzantılı hazırlanarak basılıyor.

Arşivlenen eserlerin firmalarca basılarak ticari olarak kullanılmasının önüne geçmek için uyarıdan başka ne gibi önlemler alınmıştır?

Biz TÜRGÖK olarak bize baş vuran her görme özürlünün kabartma baskı gereksinimini ücretsiz olarak karşılıyoruz. Bunun, kitaplığımızın iletişim bilgileriyle birlikte sitenizde duyurulmasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Kolaylıklar dilerim.

merhabalar,
1. www.engelsiznota.org sitesi görme engellilerin kabartma nota ihtiyacına Braille karakter dosyası formatında hazırlanmış notalar sunarak çözüm bulmayı amaçlar. söz konusu dosyalar yalnızca görme engelli kullanıcıların kabartma çıktı alarak ya da Braille ekran kullanarak okuyabilecekleri formatta hazırlanmaktadır. Dolayısıyla www.engelsiznota.org sitesinden indirilecek içerik, görme engelli olmayan 3. taraf kişilere verildiğinde bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yanı sıra sitemiz engellilik belgesi ile üye kabul etmektedir. Hiçbir görme engelli üyemizin ücretsiz edindiği dosyaları notaya ihtiyacı olan başka bir görme engelliye ek bir ücret talep ederek ticari amaçlarla vermeyeceğinden eminiz. Ancak yinede bu konuda aldığımız önlemler, Türgök, Getem vb yalnızca engelliler yararına hizmet veren kütüphanelerin içeriklerinin ticari olarak kullanılması için aldıkları önlemlerle denklik göstermektedir. Fikir ve sanat eserleri yasasına tamamen aykırı olan böyle bir eylem içinde bulunanların yasal sorumluluğu kendilerine aittir. Bu kişilerin www.engelsiznota.org sitesi üyelikleri derhal feshedilerek haklarında yasal takip başlatılacaktır. tüm üyelerimizin ve ziyaretçilerimizin site ziyaret ve dosya erişim istatistikleri arşivlenmektedir.

2. Türkiye'de görme engellilerin kabartma baskı ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayan tek kurum Türgök değildir. Bu nedenle www.engelsiznota.org adresinde yalnızca Türgök'ün tanıtımı ve iletişim bilgilerine yer vermek, Türkiye'de yaşayan tüm görme engellilerin kabartma nota çıktıları için Türgök'e başvurmasına, bu durum ise Türgök'ün iş yoğunluğu ve baskı maliyetinin artmasına neden olacaktır. Türkiyede ücretsiz kabartma çıktı alınabilecek üniversite, belediye, vakıf ve derneklerin tam listesini ve iletişim bilgilerini çok yakında sitemizde bulacaksınız. Burada Türgök'ün de web adresi, iletişim bilgileri ve haftalık çalışma saatlerini görmek bizleri mutlu edecektir. Söz konusu bilgiler engelsiznota@gmail.com adresine gönderilebilinir.

3. Brf, uluslar arası bir dijital Braille dosya türüdür. birçok kabartma yazıcı arayüz programı tarafından desteklenmekte ve basılabilmektedir. txt vb dosya türleri baskı için ek bir çevirmeye ihtiyaç duyarken, brf için böyle bir durum söz konusu değildir. Brf dosyalarının kabartma yazıcınızla nasıl basılacağı hakkında daha detaylı bilgi için ürününüzün belgelerine ya da yetkili satıcısınıza başvurabilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi bizlere ilettiğiniz için teşekkür ederiz.